Datça Koylar ve Bükler

WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

"Haber Detay"

Datça Koylar ve Bükler

Datça Koylar ve Bükler

15 Mayıs 2024, 01:48

Birçok koy bulunan Datça da, koyların bazılarına araçla ulaşım sağlanırken, bazılarına ise sadece tekneyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Datça’nın koylarını ziyaret etmek için her gün sefer düzenleyen Datça koy gezileri ile ulaşım sağlayabilir, denizin tadını çıkartarak sakin bir yolculuk yapabilirsiniz.

Ege ile Akdeniz’in birleşme noktası olan Datça’nın bazı koylarında Akdeniz’i görebilirken, bazıların da ise ege denizini görebilirsiniz. Doğal yapısı bozulmamış, sakin bir tatil imkanı sunan bu koylardan en kolay ulaşım yapabileceğiniz ve en bilinenleri; Kargı Koyu, Domuz Bükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Kızılbük, Palamutbükü, Çiftlik Koyu ve Kovanlık Koylarıdır. Bu koylara düzenlenen Datça koy gezileri ile ulaşabilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

 
 
Akvaryum Koyu (Gerece Koyu)

Akvaryum Koyu Palamutbükü’ne 1 km mesafededir. Yürüyerek ya da aracınızla hatta yüzerek bile bu koya ulaşabilirsiniz. Turkuaz rengi tertemiz bir denizi olan bu küçük koyda kendinizi Maldivler’de hissedebilirsiniz.

 
Akvaryum Koyu (Gerece Koyu)
 

Akvaryum Koyu’na oranla daha büyük olan Kurubük favori durağımız olabilir. Suyun rengi her mevsim muhteşemdir ve su tertemizdir. Ayrıca yüzerek buradaki birkaç mağaraya da ulaşabilirsiniz.

 
Kurubük
 
 
Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti dönemin en önemli sanat, kültür ve ticaret merkezlerinden biriydi. Demokrasinin ilk örneklerine ev sahipliği yapan ve döneminin çağdaş kenti olan Knidos, Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu bir konumda yer alır. Devrin en ünlü Gözlemevi Knidos’taydı. Ayrıca izleyebileceğiniz en iyi günbatımı için Knidos Feneri de bu antik kentin içerisinde bulunmaktadır. Fenere ulaşmak için oluşturulmuş bir rota var. Yarım saatlik bir yürüyüşün ardından Knidos’un her iki limanını da görebilir, muhteşem bir gün batımına şahit olabilirsiniz.

Knidos Antik Kenti otelimize 12 km mesafe bulunmaktadır. Hem kara hem deniz yolu ile bu antik kente ulaşım sağlayabilir kentin tarihini ve değişimini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 
Knidos Antik Kenti
 
 
Kargı Koyu

Buralara kadar gelmişken Datça’nın cennet koylarından biri olan Kargı Koyu’na da uğrarsanız hiç pişman olmazsınız. Datça Merkez’e sadece 3 km mesafede bulunması sebebiyle de oldukça rağbet görüyor. Koyda oldukça güzel işletmeler de mevcut. Denizi ise tabiki tertemiz.

 
Kargı Koyu
 

Taş sokaklar, dar yokuşlar, birbirinden güzel restoranlar, meyhaneler ve çeşit çeşit takıcılar için Eski Datça’ya mutlaka gitmelisiniz. Işıklı yolları, Arnavut kaldırımları ve çeşitli mekanlarıyla canlı bir akşam geçirebilir veya keçi sütlü dondurmanızı yerken sevdiklerinize küçük ve şirin hediyeler alabilirsiniz.

Karia Yolu ismini Karya bölgesinden almıştır. 5 bölümü ve 46 etabı olan bu yol 850 km uzunluğunda Türkiye’nin en uzun yürüyüş yoludur. Yürüyüş tutkunları için benzersiz bir deneyim olan bu yolu yürürken birbirinden güzel koylarla karşılaşacaksınız.