Dünya’da Kadınların Günü 8 Mart

WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

"Haber Detay"

Dünya’da Kadınların Günü 8 Mart

Dünya’da Kadınların Günü 8 Mart

12 Mayıs 2024, 01:16

Yeryüzünde büyüktür kadın varlığının önemi.

Yaradılışından başlamıştır onun görevleri; daha verici, daha duygusal, daha hissiyatlı, acıya daha dayanıklı, daha sabırlı, daha özverilidir kadın.

En büyük annelik görevi verilmiştir kadına. Bedeninde minicik yeni bir hayat filizlenir. Tek çabası o yeşeren filizi en güzel şekilde hazırlamaktır dünyaya ve bu mucizevi gelişin sürecini kolaylaştırmak içindir tüm bu güzellikler.

İnsanlığın ilk yaradılışından bilinir kadının yaşamdaki yeri ve önemi. Ekilen, işlenen ve hasadı alınan doğanın bağrı toprağa denilen Toprak Ana’dan biliriz kadının değerini.

Ege ve Akdeniz’in mitolojik Tanrıçalarından biliriz kadınların yerini ve gücünü.

Anadolu’nun topraklarını korumak için var gücüyle savaşan kadınlarımızdan biliriz biz onların özverisini ve gücünü.

Bir annenin çocuğuna gösterdiği şefkatinden ve özverisinden biliriz biz bir kadının ne denli sevgi dolu olduğunu.

Çalışan, üreten, kendi kazancını elde eden kadınlarımızdan biliriz; ne kadar başı dik, hür iradesine sahip ve dimdik ayakları üzerinde duran özgür ruhlu güçlü kadınlarımızı.

En çok da evine yeten kadınları biliriz. Aynı anda birçok işi, duyguyu bir arada başarıyla gerçekleştirmelerinden.

Kadınların yaşamdaki öneminin yanı sıra 8 Mart tarihinin de ayrı anlamı vardır hayatımızda.

1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde dokuma fabrikasında çoğunluğu kadın 40.000 işçinin gerçekleştirdiği grevde çıkan yangın sonucu 129 işçi hayatını kaybeder. Cenaze törenine ise 100 bini aşkın işçi katılır.

26- 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirmiş ve öneri oybirliği ile kabul edilmiştir.

Datça Belediyesi ve Otel Mavi Beyaz’da her yıl organizasyonlarla kadınlara armağan edilmiş bu anlamlı günü kutladığımız ve kadınların önemini bir kez daha hatırlatmaktan keyif aldığımız günlere bu yıl pandemi nedeniyle ara verdik. Ancak yine en sağlıklı, güneşli güzel günlerde yine Palamutbükü sahilinde Otel Mavi Beyaz’da etkinliklerimize devam ediyor olacağız.