Onların emeği kutsal..

WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

"Haber Detay"

Onların emeği kutsal..

Onların emeği kutsal..

12 Mayıs 2024, 01:14

Bugün Tıp Bayramı. Özellikle de son dönemlerde daha fazla yardımlarına ihtiyaç duyduğumuz sağlık çalışanlarımızın günü.

Tarihçe;

14 Mart 1827 II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması; Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmiştir. 1919 yılında işgal altında olan İstanbul’da 14 Mart günü tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğinde, tıp okulu öğrencileri ve onlara destek veren devrin ünlü doktorları işgali protesto için toplanır. Böylece tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

Günümüzde ise; tıp çalışanlarımızın bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günü olarak sürmektedir.

Dünyada da önemi olan ilime, bilime katkısı büyük sağlık çalışanlarının farklı tarih ve sağlık bölümleri ile ilgili kutluyor oldukları günler bulunmaktadır.

Her meslek dalının yeri ve önemi elbette ayrı. Ancak bir yara almış, hastalanmış bir canlıyı tekrar hayata bağlamak, yarasını iyileştirmek, sağlığını kazanmasına yardım etmek büyük bir özveri ve başarı olsa gerek.

Özellikle de son yıllarda dünyayı saran farklı bir pandemik virüs ile mücadele edilirken, her bir sağlık çalışanının değerinin daha fazla anlaşıldığını düşünüyorum.

Datça’nın en trend tatil beldesi; Palamutbükü koyunun en gözde noktasında yer alan Otel Mavi Beyaz’da bu konuya hassas yaklaşmış. Tüm sağlık çalışanlarının daha konforlu, huzur ve keyif dolu tatil planlamaları için ekstra bir konaklama indirimi sunmuş.

Muğla ilinde ise; Tabib Odası tarafından organize edilen, ilki Datça yarımadasının Kargı yolu üzerinde, 13 ilçede gerçekleştirilecek, Sağlık çalışanları anısına zeytin ve badem ağaçları dikimi başlatılmıştır.

Böylesi anlamlı ve değerli günlerde doğaya hayat vererek kutluyor olmak ne düşünceli bir davranış değil mi?

Bu güzel düşünceler arttıkça çoğalacak denizin, güneşin, ağaçların hediyesi..