KONUM VE LOKASYON

Türkiye’nin en Güneybatı ucunda tabiatın yeşil ve mavi ile sımsıcak buluştuğu, Datça Yarımadasının merkezinden yaklaşık 20 dakika mesafe ile yarımadada ki kara ulaşımı olan bükler arasında en uzun sahil şeridi, en mükemmel denize sahip Palamutbükü koyuna ulaşıyorsunuz.

Denizin köpüklü dalgalarından doğduğu söylenen aşk, güzellik ve sevişme tanrıçası Afrodit’in doğduğu Knidos’un yan koyudur Palamutbükü.

Burası küçük bir köy, hatta mahalle. Yaşadığınız büyük şehirlerde ki mahalleleri düşünmeyin. Küçük bir köyün mahallesini düşleyin. Doğanın güzelliğinde, dalga ve cırcır böceklerinin sesleri eşliğinde, huzuru ve keyfi doyasıya yaşayabileceğiniz, bir o kadar da doğal, bakir mekan. Bu güzelliklerinin yanı sıra tüm ihtiyaçlarınızı Datça’dan karşılayıp gelmenizde fayda var. Lakin, eczane, banka-ATM yada akaryakıt istasyonu, hepsi Datça’da.

Buna karşılık yanıbaşımızda tarihi M.Ö 2000′lere uzanan Knidos antik şehri 15 dakika mesafede. Datça Yarımadasını taçlandıran diğer büklerden Ovabükü, Hayıtbükü, Kızılbük ise sadece 10 dakika mesafede ve bu büklerden önce coğrafik olarak Türkiye’nin en güzel köylerinden mesudiye köyünden geçeceksiniz.

Hisarönü körfezinde ki Bozburun, Orhaniye ve Selimiye (Kızkumu) 1 saat mesafede ulaşabileceğiniz görülmesi gereken yerlerdir.

Hemen karşımızda bulunan Yunan adalarından Symi’ye günlük turlarla yada tekne kiralayarak gidilebilir, 2 ülke arasında ki bu yakın mesafe ve benzelikleri keşfedebilirsiniz. Tekne ile Symi adasına 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. Yeşil pasaport sahiplerine vize aranmamakta, sahip olmayanlar içinse vize gerekmektedir.

Ve Eski Datça, Datça yarımadasının antik çağlardan beri üzerinde yaşam süren tek köyüdür. Ünlü şairimiz Can Yücel’in de evinin bulunduğu Eski Datça mahallesi restore edilmiş taş evleri, dar sokakları, birkaç butik ve cafesi ile yüzyıllara dayanan ruhu hala yaşatmaktadır.

Yaka köyde 11bin metrekare arazi üzerinde zeytin ağaçları içerisinde yer alan, Knidos Kültür ve Sanat Akademisi ‘UKKSA’, Datça’da ve Knidos da bulunan kültürel mirasın tekrar gün yüzüne çıkartılmasını amaçlar. Bu amaçla dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla uluslararası sempozyumlar, paneller, sergiler ve festivaller düzenleyerek akademisyen, sanatçı, bilim insanlarını Datça ve halkı için artı değerleri doğa, sanat, tarih dokusunda bir araya getirmektedir. Arazi bünyesinde dünyaca ünlü sanatçıların heykel, resim, seramik gibi pek çok yapıtları sergilenmektedir.

ERKEN AL 40% AZ ÖDE

BİZE YAZIN
close-link